"Internet dziś to super ekspres, który czeka na pasażerów
by zawieźć ich w nową erę, erę globalnej informacji.
Kto nie zdąży wsiąść do niego teraz, jutro może zostać
sam na peronie...."
o nas historia produkty gry planszowe wiedza dla prasy galerie linki kontakt

Swastyka w popularnej grze !
Czy swastyka, która pojawiła się w polskiej grze internetowej Arena Albionu obraża uczucia graczy?

Osada Raaniidil

Swastyka wywoła wielkie wzburzenie wśród graczy, sprawiło to pojawieniem się nowej lokacji Raaniidil i Dzielnicy 1000-Rzemiosł w Parhas, w znanej polskiej grze internetowej Arena Albionu. Zrodziły się wątpliwości i zgłoszenia od rozdrażnionych graczy, że symbol określający wiarę hinduistyczną jest w kontrowersyjnym kształcie. Zarzucono twórcom gry, że symbol w kształcie swastyki obraża uczucia graczy i propaguje faszyzm w Polsce. „W grze Arena Albionu swastyka to znak religijny charakteryzujący hinduizm, w żadnym wypadku nie powstał on na podstawie symboli faszystowskich” – odpowiada na zarzuty autor gry.

Jak to zazwyczaj bywa w Arenie Albionu, wraz z pojawieniem się nowej osady została umieszczona nowa grafika tegoż miejsca. Gracze, którzy zdecydowali się przyjąć obowiązującą tam wiarę są rozpoznawani po symbolu, który jest w kształcie swastyki. Warto dodać, że w Arenie Albionu jest sześć wyznań religijnych i każde z nich ma swój indywidualny symbol. Symbole te są widoczne dla graczy i dzięki nim uczestnicy rozgrywki widzą, na pierwszy rzut oka, kto, jaką reprezentuje wiarę.

Symbole religii występujące w grze Arena Albionu:
hindusi hindusi, zamieszkują RAANIIDIL
katolicy katolicy, zamieszkują ALBION
islamiści islamiści, zamieszkują ZIGURE
prawosławni prawosławni, zamieszkują ORGROD
taoiści taoiści, zamieszkują KURKOR
rodzimowiercy rodzimowiercy, zamieszkują HARDRON

Jak mówią twórcy Areny Albionu - "nikt nie zamierzał obrażać niczyich uczuć, bowiem dopóki faszyści nie oparli swojej symboliki na znaku swastyki, to znak ten od zarania dziejów zarówno w Europie jaki i Azji, a nawet wśród Indian w Ameryce Północnej, symbolizował ognisko domowe, dobry los i w ogóle dobre szczęście. Hindusi, buddyści i dżiniści uważają swastykę za święty znak".

Swastyka może mieć ramiona zgięte w prawo albo w lewo. Prawoskrętna jest talizmanem przynoszącym szczęście, bywała symbolem bogiń, a więc płodności. Lewoskrętna łączona jest ze znakiem nocy i magii, ale też kobiecości. Buddyści umieszczają ją na piersiach Buddy, jako symbol serca i praw. Hindusi widzą w niej źródło pomysłowości, a wyznawcy dżinizmu symbol osobowości. W Indiach można ja zobaczyć prawie wszędzie, na drzwiach domów, naczyniach. W Azji swastyka to symbol szczęści i obrony przed urokiem.

Kilku graczom Areny Albionu swastyka skojarzyła się z faszyzmem. Prawdą jest natomiast, że to Hitlerowcy przyjęli ten znak z kultur Wschodu, dla nich czarna swastyka stała się symbolem walki „z Żydami i komunistami”. Niektórzy gracze poczuli się dotknięci i urażeni, że w grze są propagowane symbole faszystowskie, nie ma się jednak co się dziwić, gdyż w Arenie Albionu jest obecnie prawie 6.000 aktywnych kont graczy i jak to w życiu, spośród takiej ogromnej liczby osób, zawsze znajdzie się ktoś „niedoinformowany”.

Informacje na temat swastyki w Wikipedii

Swastyka

Oficjalne adresy gry

www.arena-albionu.pl

WYDARZENIA

Arena Albionu - przygodowa gra karciana.

Kuźnia Gier wyprodukowała dla firmy PROGLOBAL przygodową grę karcianą...

Ponad pół miliona kont w 100% polskie grze internetowej

W polskiej grze internetowej Arena Albionu dostępnej pod....

Poznań Game Arena 2008

Relacja z PGA 2008 - Poznań Game Arena - Targi Multimediów i Rozrywki....o nas | historia | produkty | gry planszowe | wiedza | dla prasy | galerie | kontakt | linki

PROGLOBAL 2007-2010