"Internet dziś to super ekspres, który czeka na pasażerów
by zawieźć ich w nową erę, erę globalnej informacji.
Kto nie zdąży wsiąść do niego teraz, jutro może zostać
sam na peronie...."
o nas historia produkty gry planszowe wiedza dla prasy galerie linki kontakt

Gra browserska online GOTYX obchodzi swoje 5 urodziny.

Gra internetowa GOTYX

"Pjęć lat minęło jak jeden dzień". Tak, tak to już 5 lat mija od wystartowania I edycji strategiczno-ekonomicznej gry online Gotyx. Nikt nie przypuszczał, że ta polska gra internetowa stworzona, przez jednego człowieka amatora- malkon'a, w zaciszu domowego komputera przetrwa pięć lat i zyska sobie tak wielu zagorzałych i wiernych graczy.

Dokładnie 16.V.2003r o godzinie 18.53 pod adresem internetowym http://www.argo.fr.pl/gra2 została udostępniona testowa wersja gry Gotyx (aktualny adres gry to http://www.gotyx.pl). Gra od pierwszych dni istnienia w internetowym świecie cieszyła się dużym zainteresowaniem i tak jak w życiu bywa zyskała sobie zwolenników i przeciwników. Zwolennicy wykazali ogromną determinację i chęć pomocy, przyjęli na siebie wezwanie i zaczęli współtworzyć grę przesyłając do autora swoje sugestie, pomysły, wątpliwości oraz nowe rozwiązania. Przeciwnicy odeszli do konkurencyjnych gier, by po trzech, czterech latach powrócić do zupełnie innego, nowego, przemienionego Gotyxa.

Przez pięć lat istnienia nie zmienił się jednak cel gry, którym nadal jest zbudowanie jak najsilniejszego księstwa, gdzie głównym wyznacznikiem jest liczba osad. Kolejne osady można zdobywać przez kolonizację i wojny.

Cco trzy miesiące następuje koniec danej edycji gry i rozpoczyna się kolejna. Oznacza to, że zostają usunięte z mapy wszystkie osady oraz księstwa i zabawa zaczyna się od nowa. Na mapie pozostają księstwa startowe i jedna osada buntowników.

Od 1.IV.2008r trwa już XIX edycja gry, prace nad grą trwają cały czas, każdy restart niesie za sobą coś nowego, nieznanego. Sukcesywnie wprowadzane są min. nowe budynki umożliwiające rozwój księstwa. Obecnie władca księstwa może już rozwijać swój dwór równolegle z rozbudową osad. Rekrutując nowych członków do dworu gracz ma możliwość przydzielić im zadania. Nowy dworzanin wspomaga zarządzanie osadami i dowodzi atakiem. Ostatnio została wprowadzona możliwość zawierania związków małżeńskich miedzy członkami dworu władcy. Pojawienie się tej opcji ma służyć naturalnemu wzrostowi populacji dworzan.

Wraz z nową edycją zostały wprowadzone urozmaicone rodzaje terenów, nowopowstałe obszary podczas karczowania lasów otrzymują różne bonusy zarówno dodatnie jaki ujemne w zakresie przyrostu naturalnego, żyzności gleb, bogactwa złóż, itd... W kolejnych edycjach planowane jest wprowadzenie rozwoju nauki poprzez odkrycia, zapewniać ona będzie dodatkowe możliwości i bonusy przy budowie potęgi władcy.

By zagrać w Gotyx potrzeba bystrego, strategicznego myślenia, trochę wolnego czasu i przeglądarki internetowej, a rozwaga, planowanie i zdrowy rozsądek gracza zapewni szybki rozwój i dobrą zabawę:-)

W grze Gotyx to gracz musi zaplanować sobie strategie działania, zarówno gospodarczą jak i militarną. Nie ma gotowych recept na sukces. Wszystko zależy od gracza,jego działań oraz otoczenia. Nie można być niczego pewnym. W ciągu jednego dnia podczas ekspansji militarnych "wrogo nastawionych sąsiadów" można stracić swoje osady.

Gra jest bardzo niebezpieczna dla osób o słabej psychice. Gracze bardzo przeżywają wszelkiego rodzaju porażki w walkach i straty osad. Nie rzadko wywołuje to silne emocji co widać na forum gry. W wypadku przegranych należy kierować się zasadę, że jedna przegrana bitwa to nie przegrana wojna i należy zawsze pamiętać o tym, że Gotyx to tylko gra i ma służyć zabawie a nie ma być platformą do hodowania wybujałych ambicji.

Autor sukcesywnie próbuje sprostać oczekiwaniom współczesnych graczy. Czy mu się to udaje?

Wystarczy spojrzeć na liczby, które mówią same za siebie : w I edycji zostało założonych 1579 osad, 304 księstw, 31 związków, natomiast w XVIII edycji już 3865 osady, 1034 księstw i 75 związków.

Czy będą kolejne urodziny gry?

Czas pokaże i oczywiście gracze, bez których obecności i zaangażowania, gra Gotyx nie miała by racji bytu :-)

Rys. Tak wyglądała strona startowa gry w roku 2003r. Gra internetowa GOTYX

Adresy WWW i linki

www.gotyx.pl
informacje o grze w encyklopedii Wikipedia

WYDARZENIA

Arena Albionu - przygodowa gra karciana.

Kuźnia Gier wyprodukowała dla firmy PROGLOBAL przygodową grę karcianą...

Ponad pół miliona kont w 100% polskie grze internetowej

W polskiej grze internetowej Arena Albionu dostępnej pod....

Poznań Game Arena 2008

Relacja z PGA 2008 - Poznań Game Arena - Targi Multimediów i Rozrywki....o nas | historia | produkty | gry planszowe | wiedza | dla prasy | galerie | kontakt | linki

PROGLOBAL 2007-2010